Doradca zawodowy

Blog o pracy, doradztwie zawodowym i rozwoju osobistym. Dla poszukujących pracy i doradców zawodowych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych – klauzula. Ważna?

Posted on : 01/20/2013 | 12 Comments

Niezamieszczenie w CV klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych to poważny błąd, który może nas kosztować utratę szansy na pracę.  Dlatego też pamiętajmy zawsze o umieszczeniu w CV poniższego oświadczenia o następującej treści:


“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).”

Zanim skopiujesz tekst i znikniesz z mojego bloga zapoznaj się proszę z praktycznymi wskazówkami pisania CV:)

 Jeśli potrzebujemy zgody na przetwarzanie danych w języku angielskim , to można skorzystać z tłumaczenia:

“I hereby give consent for my personal data to be processed for the purposes of recruitment, in accordance with the Personal Data Protection Act dated 29.08.1997 (uniform text: Journal of Laws of the Republic of Poland 2002 No 101, item 926 with further amendments)”

Dlaczego zgoda na przetwarzanie danych w CV jest taka ważna?

Dlatego, że zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca nie może czynić użytku z danych zawartych w życiorysie kandydata bez jego wyrażonej na to zgody. Kiedyś przesłałem swoje CV do jednej firmy, a konsultantka nie dopatrzyła się w moim dokumencie powyższej zgody. Dostałem od niej maila z prośbą o uzupełnienie aplikacji o tę klauzulę, co wydawało mi się wtedy bardzo profesjonalne z jej strony. Teoretycznie firma nie powinna użyć danych z CV , w którym nie ma zawartej klauzuli, ale w praktyce? Co zrobić z takim CV przesłanym drogą mailową? Użyć klawisza delete?  Moim zdaniem samo przesłanie maila z życiorysem powinno być wystarczającym dowodem na moją zgodę na dalsze przetwarzanie danych, ale trzymajmy się powszechnych ustaleń.

Pamiętajmy zatem aby przesyłać swoje  CV z zawartą klauzulą. W przypadku przesyłania życiorysu tradycyjną pocztą w formie papierowej lub przy osobistym wręczaniu należy się podpisać pod zgodą.

12 Comments on “Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych – klauzula. Ważna?
 • Witam,
  a czym sie rozni ta zamieszczona w tym wpisie od tej, lub inaczej, ktora jest aktualna?: “Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 27.08.1997 r. Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 923 ze zm”.

 • Witam, mam pytnie: aplikowałem na stanowisko urzednicze, niestety moje dokumenty zostały odrzucone formalnie, choć pod tekstem własciwym zyciorysu zawodowego(CV zamiesciłem klauzulę i sie pod nia podpisałem. CV było ponumerowane, na kazdej stronie moja parafka, jednakze choc to stanowiło całośc otrzymałem zwrotne pismo o odrzuceniu mojej aplikacji z uzasadnieniem, iz brakuje podpisu na CV pod treścią :)
  Samo oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych było wymagane na oddzielnym formularzu i takowe złozyłem jednoczesnie standardowo zamieszczając ww. klauzule na samym CV. Czy słusznym więc jest odrzucenie formalnie mojej aplikacji pomimo spójnej tresci CV i podpis w jednym miejscu pod klauzula, a nie nad klauzulą po tresci Cv i zaraz pod spodem juz za treścia klauzuli? Wydaje mi sie to bardzo głupie i po prostu szukaniem tzw. haka aby mnie z naboru wykluczyć? Bardzo prosze o jakąś sugestię.

  • A moim zdaniem to bardzo dobrze, że domyślnie nie mają zgody na przetwarzanie danych. Przypadkowi ludzie otrzymują wszystkie informacje o nas: zdjęcie, dane osobowe, życiorys, a nawet – o zgrozo – adres, po co im nasz adres? Gdyby nie przepisy dane mogłyby być masowo przezywane osobom trzecim albo wykorzystywane wbrew przeznaczeniu.

 • U mnie dali wymóg podpisu toteż chyba to zależy od firmy tudzież instytucji.

  Blog fajny jeszcze tu wrócę

 • Pingback: Jak napisać życiorys zawodowy? Praktyczne wskazówki. | Doradca zawodowy

 • Pytanie brzmi jak podpisać dokument elektroniczny ? Należy go zeskanować ?
  Drugie pytanie odnośnie tekstu klauzuli. Czy jest to na pewno dobra wersja, tj. czy chodzi jedynie o dopisek tekst jednolity ?

 • Niestety w moim przypadku brak podpisu spod klauzulą spowodował niezakwalifikowanie się do kolejnego etapu rekrutacji, co uważam za bezsensowne i bezpodstawne. Ogłoszenie określało, że oferty niekompletne pozostają bez rozpatrzenia, a brak podpisu to raczej błąd formalny i uważam, że powinnam po prostu zostać wezwana do usunięcia braków. Poza tym cv z klauzulą był załącznikiem do listu motywacyjnego. Może Państwo mi podpowiecie co można zrobić w tej kwestii?

  • Z dokumentem bez takiej klazuli firmie NIE WOLNO się posłużyć. Ustawa o ochronie danych osobowych określa, że należy wyrazić zgodę na ich przetwaranie i wykorzystywanie.

 • @Laura Moras
  Pani Lauro, dziękuję za polecenie mojego bloga.
  Bardzo celna uwaga – wysyłając CV za granicę nie ma konieczności zawierania zgody na przetwarzanie danych osobowych (zwłaszcza w oparciu o polską ustawę). Nawet w szablonach CV Europass o tym się nie wspomina.
  W Polsce wiele osób tłumaczy jednak klauzulę, być może są to osoby, które z nadgorliwości zlecają napisanie CV tłumaczowi lub opierają się o wzory z internetu.
  Moim zdaniem klauzula po angielsku wygląda nieco sztucznie ale nie stanowi w żaden sposób o jakości CV.

 • @ Agnieszka – doradca zawodowy
  Dziękuję za miłe słowa, zapraszam ponownie.
  Masz rację – CV podpisywać nie trzeba, ale pod zgodą na przetwarzanie danych zawsze warto się podpisać.
  Niektóre agencje zatrudnienia brak podpisu uważają za brak formalny i przysyłają prośbę o podpisanie.
  Moim zdaniem, lepiej podpisać. Ale oczywiście brak podpisu nie powinien mieć wpływu na wynik procesu rekrutacji.

 • Panie Przemysławie,
  Interesuje mnie Pana opinia na temat konieczności przekładania zgody na przetwarzanie danych osobowowych na języki obce. Skąd się ten zwyczaj wziął?

  Rozumiem, że pracodawcy czasami publikują ogłoszenia w języku angielskim i proszą o CV po angielsku. Można w ten sposób po części zweryfikować umiejętności językowe kandydata. Czemu ma jednak służyć zamieszczenie zgody w obcym języku?

  Zgoda jest niepotrzebna starając się o stanowisko pracy za granicą, gdyż ustawy nie stosuje się do firm poza granicami Polski. W jakich innych przypadkach prócz wyraźnej prośby pracodawcy o jej zamieszczenie, można by ją użyć?

  Pozdrawiam,
  Laura Moras

  ***
  W styczniu polecamy dwa Pana posty w zbiorze najlepszych wpisów w polskiej blogosferze o tworzeniu CV, poszukiwaniu pracy, procesach aplikacyjnych, karierze i rekrutacji
  http://30257.cleverreach.de/m/5436099/

 • Witam serdecznie,

  trafiłam tu całkiem przypadkowo i bardzo mi się podoba :)

  hmm tylko ja zawsze powtarzam, że CV nie podpisujemy ;)

  Pozdrawiam

Leave a Reply