Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych – klauzula. Ważna?

By | 01/20/2013

Niezamieszczenie w CV klauzuli zgody na przetwarzanie danych osobowych to poważny błąd, który może nas kosztować utratę szansy na pracę.  Dlatego też pamiętajmy zawsze o umieszczeniu w CV poniższego oświadczenia o następującej treści:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).”

Zanim skopiujesz tekst i znikniesz z mojego bloga zapoznaj się proszę z praktycznymi wskazówkami pisania CV:)

 Jeśli potrzebujemy zgody na przetwarzanie danych w języku angielskim , to można skorzystać z tłumaczenia:

“I hereby give consent for my personal data to be processed for the purposes of recruitment, in accordance with the Personal Data Protection Act dated 29.08.1997 (uniform text: Journal of Laws of the Republic of Poland 2002 No 101, item 926 with further amendments)”

Dlaczego zgoda na przetwarzanie danych w CV jest taka ważna?

Dlatego, że zgodnie z obowiązującym prawem pracodawca nie może czynić użytku z danych zawartych w życiorysie kandydata bez jego wyrażonej na to zgody. Kiedyś przesłałem swoje CV do jednej firmy, a konsultantka nie dopatrzyła się w moim dokumencie powyższej zgody. Dostałem od niej maila z prośbą o uzupełnienie aplikacji o tę klauzulę, co wydawało mi się wtedy bardzo profesjonalne z jej strony. Teoretycznie firma nie powinna użyć danych z CV , w którym nie ma zawartej klauzuli, ale w praktyce? Co zrobić z takim CV przesłanym drogą mailową? Użyć klawisza delete?  Moim zdaniem samo przesłanie maila z życiorysem powinno być wystarczającym dowodem na moją zgodę na dalsze przetwarzanie danych, ale trzymajmy się powszechnych ustaleń.

Pamiętajmy zatem aby przesyłać swoje  CV z zawartą klauzulą. W przypadku przesyłania życiorysu tradycyjną pocztą w formie papierowej lub przy osobistym wręczaniu należy się podpisać pod zgodą.

19 thoughts on “Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych – klauzula. Ważna?

 1. Bogdan

  Czy po zakończonej rekrutacji , pomimo że wyraziliśmy zgodę na przetwarzanie danych mamy prawo żądać zniszczenia naszych dokumentów ?

  Reply
 2. no

  Tak, “profesjonalne”:-))))))) – bez zgody wykorzystala dane wraz z adresem e-mail’owym…

  Reply
  1. jaa

   Po prostu wcisnęła odpowiedz… Nie potrzebowała do tego znajomości adresu e-mail

   Reply
 3. bauerski

  Niestety, porada jest całkowicie błędna. Pracodawca może przetwarzać nasze dane na potrzeby rekrutacji zgodnie z przepisami prawa, a zgoda może być wymagana TYLKO w przypadku zachowania naszych danych na potrzeby przyszłych rekrutacji.
  Art. 22 ustawy z dn. 26.06.1974 kodeks pracy
  P.S.
  Proszę troszkę się doszkolić.
  P.S.S.
  Gdy nasze podanie zostanie odrzucone (gdy nie ma zgody), to cały proces rekrutacyjny możemy podważyć.

  Reply
 4. Rafal

  Wszyscy piszecie… pisać formułkę bla bla bla. Dlaczego tylko kopiujecie formułkę polską! Poszukujemy pracy poza granicami naszego kraju. Nie może być polska ponieważ w angli, niemczech, belgii itd mają inny kodeks i formułka nie będzie zgodna. Przepraszam jeśli kogoś uraziłem

  Reply
 5. Tomek

  Witam,
  a czym sie rozni ta zamieszczona w tym wpisie od tej, lub inaczej, ktora jest aktualna?: “Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 27.08.1997 r. Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 923 ze zm”.

  Reply
 6. konrad

  Witam, mam pytnie: aplikowałem na stanowisko urzednicze, niestety moje dokumenty zostały odrzucone formalnie, choć pod tekstem własciwym zyciorysu zawodowego(CV zamiesciłem klauzulę i sie pod nia podpisałem. CV było ponumerowane, na kazdej stronie moja parafka, jednakze choc to stanowiło całośc otrzymałem zwrotne pismo o odrzuceniu mojej aplikacji z uzasadnieniem, iz brakuje podpisu na CV pod treścią :)
  Samo oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych było wymagane na oddzielnym formularzu i takowe złozyłem jednoczesnie standardowo zamieszczając ww. klauzule na samym CV. Czy słusznym więc jest odrzucenie formalnie mojej aplikacji pomimo spójnej tresci CV i podpis w jednym miejscu pod klauzula, a nie nad klauzulą po tresci Cv i zaraz pod spodem juz za treścia klauzuli? Wydaje mi sie to bardzo głupie i po prostu szukaniem tzw. haka aby mnie z naboru wykluczyć? Bardzo prosze o jakąś sugestię.

  Reply
  1. tommm

   A moim zdaniem to bardzo dobrze, że domyślnie nie mają zgody na przetwarzanie danych. Przypadkowi ludzie otrzymują wszystkie informacje o nas: zdjęcie, dane osobowe, życiorys, a nawet – o zgrozo – adres, po co im nasz adres? Gdyby nie przepisy dane mogłyby być masowo przezywane osobom trzecim albo wykorzystywane wbrew przeznaczeniu.

   Reply
 7. Tomcio

  U mnie dali wymóg podpisu toteż chyba to zależy od firmy tudzież instytucji.

  Blog fajny jeszcze tu wrócę

  Reply
 8. Pingback: Jak napisać życiorys zawodowy? Praktyczne wskazówki. | Doradca zawodowy

 9. Remont Bytom

  Pytanie brzmi jak podpisać dokument elektroniczny ? Należy go zeskanować ?
  Drugie pytanie odnośnie tekstu klauzuli. Czy jest to na pewno dobra wersja, tj. czy chodzi jedynie o dopisek tekst jednolity ?

  Reply
 10. Kasia

  Niestety w moim przypadku brak podpisu spod klauzulą spowodował niezakwalifikowanie się do kolejnego etapu rekrutacji, co uważam za bezsensowne i bezpodstawne. Ogłoszenie określało, że oferty niekompletne pozostają bez rozpatrzenia, a brak podpisu to raczej błąd formalny i uważam, że powinnam po prostu zostać wezwana do usunięcia braków. Poza tym cv z klauzulą był załącznikiem do listu motywacyjnego. Może Państwo mi podpowiecie co można zrobić w tej kwestii?

  Reply
  1. zonk

   Z dokumentem bez takiej klazuli firmie NIE WOLNO się posłużyć. Ustawa o ochronie danych osobowych określa, że należy wyrazić zgodę na ich przetwaranie i wykorzystywanie.

   Reply
 11. doradca Post author

  @Laura Moras
  Pani Lauro, dziękuję za polecenie mojego bloga.
  Bardzo celna uwaga – wysyłając CV za granicę nie ma konieczności zawierania zgody na przetwarzanie danych osobowych (zwłaszcza w oparciu o polską ustawę). Nawet w szablonach CV Europass o tym się nie wspomina.
  W Polsce wiele osób tłumaczy jednak klauzulę, być może są to osoby, które z nadgorliwości zlecają napisanie CV tłumaczowi lub opierają się o wzory z internetu.
  Moim zdaniem klauzula po angielsku wygląda nieco sztucznie ale nie stanowi w żaden sposób o jakości CV.

  Reply
 12. doradca Post author

  @ Agnieszka – doradca zawodowy
  Dziękuję za miłe słowa, zapraszam ponownie.
  Masz rację – CV podpisywać nie trzeba, ale pod zgodą na przetwarzanie danych zawsze warto się podpisać.
  Niektóre agencje zatrudnienia brak podpisu uważają za brak formalny i przysyłają prośbę o podpisanie.
  Moim zdaniem, lepiej podpisać. Ale oczywiście brak podpisu nie powinien mieć wpływu na wynik procesu rekrutacji.

  Reply
 13. Laura Moras

  Panie Przemysławie,
  Interesuje mnie Pana opinia na temat konieczności przekładania zgody na przetwarzanie danych osobowowych na języki obce. Skąd się ten zwyczaj wziął?

  Rozumiem, że pracodawcy czasami publikują ogłoszenia w języku angielskim i proszą o CV po angielsku. Można w ten sposób po części zweryfikować umiejętności językowe kandydata. Czemu ma jednak służyć zamieszczenie zgody w obcym języku?

  Zgoda jest niepotrzebna starając się o stanowisko pracy za granicą, gdyż ustawy nie stosuje się do firm poza granicami Polski. W jakich innych przypadkach prócz wyraźnej prośby pracodawcy o jej zamieszczenie, można by ją użyć?

  Pozdrawiam,
  Laura Moras

  ***
  W styczniu polecamy dwa Pana posty w zbiorze najlepszych wpisów w polskiej blogosferze o tworzeniu CV, poszukiwaniu pracy, procesach aplikacyjnych, karierze i rekrutacji
  http://30257.cleverreach.de/m/5436099/

  Reply
 14. Agnieszka - doradca zawodowy

  Witam serdecznie,

  trafiłam tu całkiem przypadkowo i bardzo mi się podoba :)

  hmm tylko ja zawsze powtarzam, że CV nie podpisujemy ;)

  Pozdrawiam

  Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*