Personal branding, czyli kreowanie własnej marki

Co to jest personal branding? Czy warto wykreować własną markę i jak może to pomóc w karierze?

Co to jest personal branding?

Personal branding oznacza tworzenie własnej o marki. Promotorem idei strategii polegającej na kreowaniu własnej marki jest Dan Schwabel, amerykański konsultant ds. wizerunku. Strategia ta opiera się na założeniu, że każdy człowiek może stworzyć wizerunek odpowiadający jego celom życiowym, przy czym personal branding może być przydatny nie tylko osobom publicznym (politykom, artystom), lecz również sprawdza się w każdym zawodzie i roli społecznej.

Markę osobistą można rozumieć na dwóch poziomach (za: Sergiusz Trzeciak, Coaching marki osobistej czyli kariera lidera, 2016):

  • pierwszy poziom definicji marki osobistej to sposób, w jaki jesteś postrzegany przez otoczenie
  • drugi poziom to sposób, w jaki możesz się odróżnić od innych.

Własna marka to kapitał osobisty, który gromadzisz przez całe życie. To w jaki sposób jesteś postrzegany przez innych może wpływać na twoje miejsce w społeczeństwie oraz pomóc lub przeszkodzić w karierze. To jak siebie postrzegasz pozwala ci wyznaczyć swoje cele życiowe i zawodowe.

Można zauważyć, że często postrzegamy siebie inaczej niż naprawdę jesteśmy odbierani przez otoczenie. Dlatego też marka osobista powinna być spójna i realistyczna.


Przykłady kreowania własnej marki

Doskonałym przykładem osoby, która z sukcesem wykreowała własny wizerunek może być mówca motywacyjny, coach i psycholog Mateusz Grzesiak.  Chociaż pan Grzesiak trochę mnie irytuje, to należy mu oddać, że budując własny spójny i przekonujący wizerunek odniósł spekatkularny jak na polskie warunki sukces. Na spotkania z Mateuszem przychodzą tysiące ludzi, jego profil na fb polubiło kilkadziesiąt tysięcy osób, a on sam jest traktowany jako ekspert w dziedzinie coachingu, personal brandingu oraz psychologii. Grzesiak konsekwentnie buduje swój ekspercki wizerunek i pomimo kilku wpadek ma wierną rzeszę sympatyków.  Stworzył produkt „Mateusz Grzesiak”, swoją markę, na której sukces pracuje obecnie wiele osób.

Drugim polskim przykładem może być Wojciech Cejrowski, który również od lat utożsamia własną osobę z prowadzoną przez siebie firmą. Jest wyrazistą postacią, z jego poglądami można się zgadzać lub nie, jednak potęga jego nazwiska pozwala mu być jednocześnie dziennikarzem, podróżnikiem, handlowcem (jego spółka zajmuje się importem produktów z Ameryki Południowej) i w każdej z tych dziedzin odnosić sukcesy.

Jeśli powyższe przykłady cię nie przekonują, bo pokazane osoby to postacie publiczne, czyli nieco nierzeczywiste, to rozejrzyj się wokół i oceń markę osobistą swojego fryzjera lub mechanika samochodowego. Dla mnie osobą, która pewnie nie do końca świadomie wykreowała  wizerunek osoby  solidnej i znającej się na swojej pracy  jest właśnie mój mechanik. Pewnego razy z polecenia udałem się do jego warsztatu, by wymienić w samochodzie klocki hamulcowe. Po godzinie zadzwonił do mnie i powiedział, że nie będzie wymieniał klocków, bo jeszcze spokojnie mogę na obecnych pojeździć z pół roku i nie weźmie ode mnie złotówki.Byłem lekko zaskoczony, bo inna osoba po prostu wymieniłaby część, pobrała wynagrodzenie i zapomniała o sprawie. A ten pan zdobył w ten sposób nie tylko wiernego klienta, lecz również kolejne rekomendacje z mojej strony.

Kiedy warto zająć się budowaniem włąsnej marki?

Na budowanie własnej marki nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno. Jeśli wcześniej nie traktowałeś siebie w kategorii marki/produktu, to spróbuj wykonać następujące ćwiczenie: wyobraź sobie, jak jesteś postrzegany przez innych, a następnie własną wizję siebie skonfrontuj ze swoimi znajomymi. Jeśli konfrontacja  będzie dla ciebie niemiłym zaskoczeniem, to już teraz zacznij myśleć o strategii poprawy wizerunku. A jeśli oceniłeś się zbyt skromnie, to pomyśl, jaki masz osobisty kapitał i jak go możesz dalej rozwinąć. Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *