Odbierz telefon i po prostu powiedz nie!

Najbardziej irytująca sytuacja w pracy rekrutera  –  zaakceptowany przez pracodawcę kandydat przestaje odbierać telefon. Pomimo wcześniejszych ustaleń, potwierdzonej chęci udziału w rekrutacji,  zainteresowania pracodawcy i wysiłku ze strony pośrednika pracy. Dzieje się to tak często, że aż warto sobie zadać pytanie: Dlaczego nie umiemy mówić NIE.

Klasyczna sytuacja. Rekruter po rozmowie z pracodawcą dzwoni do kandydata z dobrą nowiną:  jesteś przyjęty do pracy! Ten nie odbiera jednak słuchawki.  OK, dzwoni się w złym momencie. Kandydat jednak nie oddzwania. Po dwóch, trzech próbach połączenia telefon jest wyłączony lub połączenie odrzucone. Kontakt się urywa.
Zdarza się to naprawdę często.  Robią tak ludzie bez względu na swój wiek, płeć, wykształcenie i stanowisko pracy. Dlaczego ludzie wolą unikać kontaktu, wyłączać telefon niż powiedzieć przez słuchawkę (bez patrzenia pośrednikowi w oczy), że nie są już zainteresowani propozycją. Wystarczyłby nawet sms lub email z krótkim wytłumaczeniem. Naprawdę niczym to nie grozi a zostawia po sobie lepsze wrażenie niż uporczywe unikanie kontaktu.
Odmowa rozczarowuje, ale to informacja jak każda inna. Praca pośrednika polega przecież na przekazywaniu informacji, tych dobrych i tych złych.

Czasami udaje się jednak dodzwonić do kandydata. I padają czasami żenujące tłumaczenia. Kandydat nie dojechał na rozmowę kwalifikacyjną lub do pracy, gdyż:

– właśnie złamał nogę
– w trakcie jazdy samochodem do pracy miał ciężki wypadek i ledwo uszedł z życiem
– żona niespodziewanie zachorowała/urodziła dziecko.

Oczywiście, przypadki losowe się zdarzają. Częściej ma jednak miejsce pokaz całkowitego braku asertywności i  kultury osobistej. Działa to jednak w dwie strony. Jednym z grzechów głównych pośredników pracy jest nieudzielanie kandydatowi feedbacku, czyli informacji zwrotnej nt. rezultatu procesu rekrutacyjnego. Kandydat zainwestował swój czas i włożył wysiłek w rekrutację, a na koniec nie może doprosić się feedbacku.
Piątkowe przesłanie do nas wszystkich:  szanujmy siebie i innych, a ułatwimy sobie życie i nie będziemy musieli chodzić z wyłączonym telefonem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *