Naucz się robić dobre pierwsze wrażenie. Oducz się oceniać innych “na pierwszy rzut oka”.

Mamy tylko jedną szansę na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, dlatego też warto poznać mechanizm działania tego efektu. To, czy sprawimy na kimś pozytywne wrażenie może decydować o naszym zatrudnieniu, zawarciu umowy handlowej lub po prostu obdarzeniu nas kredytem zaufania  i sympatii.  A jest na to zaledwie kilka sekund.

Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie robią doskonałe pierwsze wrażenie, a po bliższym poznaniu okazują się być innymi, niż nam się z początku wydawało? A inni za to zyskują przy bliższym spotkaniu? Okazuje się, że o naszej opinii na temat nowo poznanego człowieka decyduje kilka pierwszych sekund, parę pierwszych wypowiedzianych przez tę osobę słów oraz kilka elementów wyglądu.
Uważa się, że pierwsze wrażenie trwa ok. 5 sekund. Przez ten krótki czas oceniamy, czy nowo poznana osoba jest atrakcyjna, czy wzbudza zaufanie. W ciągu kilku sekund nieracjonalnie przypisujemy innym cechy, których wcale dana osoba nie musi posiadać. “O, ten to musi być nudziarzem”, myślimy. Kolejne 4 minuty, trwa efekt tzw. pogłębionego pierwszego wrażenia, w trakcie którego  ludzie wyrabiają sobie opinię na nasz temat.Dlaczego tak się dzieje?
Zastanówmy się więc, co ma wpływ na naszą pierwszą ocenę innego człowieka. Na pewno jest to wygląd oraz ubiór. Bolesna prawda jest taka, że lepiej postrzegamy osoby atrakcyjnie fizycznie i elegancko ubrane. Dlatego też każdy porządny oszust jest ubrany jak do ślubu. Komu bardziej zaufasz? Atrakcyjnemu mężczyźnie w garniturze, czy bezdomnemu?  Osoby eleganckie rzadziej posądza się o kłamstwo. Dlatego też obowiązującym strojem w niektórych zawodach, związanych np.: z handlem lub bankowością jest garnitur lub garsonka. Jest to tzw. efekt aureoli, zwany również efektem halo. Podświadomie przypisujemy pozytywne cechy osobowościowe osobom sprawiającym dobre wrażenie. I przeciwnie, osobom, które wywierają złe wrażenie przypisuje się negatywne cechy (tzw. efekt Golema).
Ważne znaczenie odgrywa również sposób, w jaki mówimy. To, jakich słów używamy, ale również barwa, ton naszego głosu i szybkość, z jaką wypowiadamy słowa. Najważniejszą rolę odgrywa jednak mowa ciała, czyli nasz  pozawerbalny przekaz.  Najciekawsze jest to, że treść, którą przekazujemy ma najmniejszy wpływ na to, w jaki sposób nas odbierają. Liczy się więc forma, czyli mowa ciała i sposób, w jaki mówimy, a w mniejszym stopniu treść.
Znając mechanizm działania pierwszego wrażenia starajmy się wykorzystać tę wiedzę do osiągnięcia własnych celów. Zarazem pamiętajmy o tym, żeby nie ulegać nadmiernie pierwszemu wrażeniu, jakie wywierają na nas inni ludzie.  Zwłaszcza na podstawie ich wyglądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *