Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Proszę powiedzieć coś o sobie?

By | 05/13/2013

Większość rozmów o pracę ma dość standardowy przebieg, co oznacza, że możemy się częściowo do nich przygotować. Na pewno warto przygotować sobie odpowiedzi na pytania, które z pewnością padną podczas rozmowy.

“Eee”, “no nie wiem”, “to chyba inni mogą coś o mnie powiedzieć”? – zadziwiająco często padają takie odpowiedzi, jakbyśmy byli zaskoczeni faktem, że obca osoba chce się o nas czegoś dowiedzieć. Takie odpowiedzi nie są ani oryginalne, ani wiele wnoszące do rozmowy. Pytanie to pada na początku rozmowy o pracę i często ją dalej ukierunkowuje.

Warto mieć przygotowaną odpowiedź. Pomyśl więc przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną, co chciałbyś powiedzieć na swój temat w powiedzmy, 20 zdaniach.  Stwórz sobie werbalną wizytówkę własnej osoby, rodzaj autoreklamy. Powiedz więc coś, co zainteresuje pytającego i sprowokuje dalsze pytania po twojej myśli.Postaraj się zrobić dobre wrażenie od pierwszego pytania.

O czym więc warto powiedzieć, a co sobie darować?

Nie wdawaj się w szczegóły, które są do przeczytania w CV.

Zamiast mówić, że “od sierpnia 2003 roku pracowałem jako przedstawiciel handlowy do września 2005 roku, a następnie od października 2005 do 23 stycznia roku następnego w charakterze sprzedawcy aut w salonie” powiedz raczej “posiadam kilkuletnie doświadczenie w różnych dziedzinach handlu i sprzedaży”.

Powiedz od razu o tym, w czym jesteś dobry.

“Kontakty międzyludzkie nie stanowią dla mnie problemu. Czerpię dużo satysfakcji z budowania nowych relacji z innymi, co przekłada się na bardzo dobre wyniki w sprzedaży. Jestem dumny, że przez okres pracy w handlu zbudowałem sobie wizerunek wiarygodnego sprzedawcy i osoby, z którą chce się robić interesy”.

Powiedz coś ciekawego o sobie lub o swoim życiu prywatnym.

“Jestem ojcem 6 letniej córki. Daje mi ona wiele energii życiowej. Z początku myślałem, że trudno będzie mi połączyć intensywną pracę zawodową z wychowaniem dziecka, jednak mam na szczęście bardzo dobry kontakt z dzieckiem. Cieszę się, że córka wykazuje zainteresowanie moją pasją, jaką jest gra w tenisa”.

Już na wstępie podkreśl, że bardzo chcesz w tej firmie pracować.

“Państwa firmę obserwuję już od dłuższego czasu. Zawsze z ciekawością przeglądałem wasze oferty pracy, aż w końcu pojawiła się właśnie ta, w sam raz dla mnie. Dlatego jestem wdzięczny za dzisiejsze spotkanie”.

Udzielając takich odpowiedzi jest duża szansa, że zainteresujemy pracodawcę naszą osobą i stworzymy atmosferę miłej rozmowy. Warto więc solidnie przygotować swoją miniprezentację, napisać ją na kartce, przećwiczyć wypowiedź w domu.

One thought on “Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej: Proszę powiedzieć coś o sobie?

  1. Eliza

    W tym aby nie wydawać z siebie dziwnych dźwięków podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą pomóc testy sprawdzające predyspozycje osobowościowe nie tylko wynikające z wykształcenia na dane stanowisko. To także chyba dobra podpowiedź dla pracodawców :) . U mnie się sprawdziło.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*