Jakiego doradcę zawodowego chciałbym poznać? Parę rad dla początkujących.

Przedstawiam subiektywną listę umiejętności, które uważam za kluczowe przy wykonywaniu pracy doradcy zawodowego. Czyli o tym, jakiego doradcę zawodowego chciałbym spotkać, albo raczej jakim doradcą chciałbym być.

Pozbądź się efektu “pierwszego wrażenia”
To jest fantastyczne w pracy doradcy. Otwierają się drzwi i…  No właśnie. Jakże łatwo ulec efektowi pierwszego wrażenia.  Pierwsza myśl, o matko, ale będzie nudno. A tu po chwili słyszysz pasjonującą historię życia.
Warto jednak posiąść umiejętność wyzbywania się wpływu “pierwszego wrażenia”. Wtedy można czerpać dużą satysfakcję z pracy z  ludźmi.Słuchanie jest ważniejsze od mówienia
Zastanawiające, że słuchanie jest jedyną umiejętnością, która nie jest uczona i rozwijana w trakcie procesu nauki człowieka. Uczą nas mówić, czytać, pisać, a odpowiednio słuchać już nie.
Słuchanie jest podstawową umiejętnością w pracy doradcy zawodowego. Dzięki  tej umiejętności jest się w stanie odpowiednio zdiagnozować problem klienta, wyłapać nieścisłości w rozumowaniu lub odkryć to, co klient chce przed nami zataić.
Podstawowa sprawa – podczas sesji oddaje się swój czas i myśli klientowi. Klient musi mieć poczucie, że jest słuchany, że jest to szczere zainteresowanie jego osobą i problemami.
Naucz się zadawać pytania
Przed swoją pierwszą sesją doradczą z klientem zastanawiałem się pół nocy, o czym będę z nim rozmawiał i jakie pytania mam zadawać. Wydawało mi się, że przez godzinę, czy nawet dwie nie da się prowadzić rozmowy. Dość szybko jednak zrozumiałem, że kluczem do udanej sesji jest umiejętność zadawania otwartych pytań. Czyli takich, które pozwalają klientowi na wyczerpującą odpowiedź lub też wyzwalają proces samodzielnego rozwiązywania problemów. Oczywiście sesja doradcza to nie coaching, więc klient liczy ze swojej strony na konkretne informacje i praktyczną pomoc, ale umiejętność słuchania+zadawania otwartych pytań to podstawa.
Szybkie zadanie: spróbuj przez pół godziny zadawać tylko otwarte pytania:) Czyli takie, które wykluczają krótką odpowiedź typu tak lub nie.
Jeśli nie wiesz o czym mówisz, to odeślij klienta do kogoś innego.
Doradca zawodowy powinien przede wszystkim znać swój warsztat pracy oraz posiadać wiedzę z zakresu rynku pracy. Im większą, tym lepiej, ale bez przesady. Nie musi być specjalistą z zakresu kadr i płac, bo wtedy byłby kadrowcem, a nie doradcą. Umiejętność przyznania się do własnej niewiedzy jest niezmiernie cenna i lepiej skierować osobę do innego specjalisty lub wskazać, gdzie ma informacji szukać, niż zgrywać alfa i omegę w jednym.
Posiadanie wiedzy jest cenne, ale cenniejsza jest wiedza, gdzie danej informacji szukać.
Ludzie uważają, że doradztwo zawodowe to strata czasu, więc przedstawiaj im realne korzyści
No właśnie, wiele osób uważa, że spotkanie z doradcą na niewiele im się zda, a jeśli są skierowani na sesję “z urzędu”, to są już przekonani, że to strata czasu. Dlatego trzeba klienta zaskoczyć i przedstawić realne korzyści. Poinformować o możliwościach rozwoju, szkolenia czy uzyskania dotacji na firmę. Przygotować wspólnie takie CV, że z krzesła spadną. Wydobyć  i uzmysłowić im ich potencjał.
Nie daj się zapędzić w kozi róg niemożności
Częsta sytuacja – przychodzi klient i jest w beznadziejnej sytuacji życiowej i zawodowej. Najgorsze co można zrobić, to przyznać mu rację i posiedzieć z nim wspólnie w ciszy i smutku, albo jeszcze gorzej – utwierdzać go w przekonaniu o tym, że faktycznie, jest beznadziejnie.
Nie po to są sesje doradztwa zawodowego. Jeśli nawet na pierwszy rzut oka sytuacja jest beznadziejna, to coś zawsze da się zrobić. Dopasować cel do obecnych możliwości. Przedstawić sytuację z innego punktu widzenia. Po to są doradcy i za to im płacą.
Doradca zawodowy to nie psycholog, a sesja doradcza to nie terapia!
Podstawowa sprawa: nie bawić się w psychologa. Nie próbować rozwiązywać problemów emocjonalnych. Jeśli ktoś potrzebuje wsparcia psychologa, to należy go tam skierować, a nie bawić się w domorosłych terapeutów, jeśli nie ma się ku temu umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *