Jak skutecznie szukać pracy przez agencje zatrudnienia?

Jeśli szukasz pracy, to zachęcam Cię do skorzystania z usług agencji zatrudnienia. Na polskim rynku funkcjonuje ich ponad 2000 i mogą one stanowić użyteczne narzędzie w poszukiwaniu pracy. Warto poznać specyfikę  działania tych firm, aby nie być rozczarowanym ich podejściem do Twojej kandydatury.Agencje zatrudnienia, zwane również agencjami pośrednictwa pracy lub po prostu biurami pracy, działają na innych zasadach niż urzędy. Po pierwsze, są prywatnymi firmami, co oznacza, że podlegają prawom wolnego rynku. Same muszą martwić się o zdobycie pracodawcy-klienta i działają w warunkach dużej konkurencji. Jeśli nie są skuteczne, to w odróżnieniu od urzędu pracy tracą źródło finansowania i znikają z rynku. Ponieważ firmy płacą im za zrealizowanie usługi (czyli dostarczenie określonego pracownika) to pamiętaj o tym , że:
– agencje starają się dostarczyć kandydata spełniającego określone przez pracodawcę wymagania
– muszą to zrobić w najkrótszym możliwie terminie.

Co to oznacza dla poszukującego pracy?
Oznacza to, że spośród przesłanych życiorysów wybierane są tylko te, w których kandydat jasno i czytelnie przedstawi, że spełnia wszystkie wymogi określone w ofercie pracy.  Jeśli nie spełniasz określonych wymogów (np: nie masz odpowiedniego doświadczenia lub np: znajomości określonego programowania) to nie licz, że agencja się do Ciebie odezwie. W odróżnieniu od urzędów pracy, które dość często przysyłają do pracodawców kandydatów na zasadzie “uda się albo nie uda, ale iluś tam przedstawiliśmy”, agencje muszą przedstawić najlepsze, wyselekcjonowane aplikacje. By nie mieć żalu, że nikt się do Ciebie nie odezwał, pamiętaj o tej zasadzie. Musisz również sporządzić dobre CV, podkreślające Twoje umiejętności i wiedzę.
Po drugie, dla agencji istotny jest czas realizacji usług rekrutacji. Dlatego też  agencje lubią kandydatów naprawdę poszukujących pracy i zmotywowanych do jej podjęcia.

Jak skutecznie szukać pracy przez agencję?

Przede wszystkim szybko reaguj na pojawiające się ogłoszenia. Najczęściej jesteś proszony o przesłanie swojego CV drogą mailową lub o wpisanie się do bazy życiorysów agencji.  Pamiętaj o sporządzeniu dobrego CV, a w przypadku wpisywania się do bazy o nasyceniu swojego wpisu odpowiednimi słowami kluczowymi (np: programista php lub operator linii produkcyjnej).

Jeśli masz wątpliwości lub pytania odnośnie oferty, to zadzwoń do agencji i poproś o dodatkowe informacje. Zapadniesz wtedy w pamięci konsultanta i będziesz miał pewność, że zapozna się z Twoją aplikacją. Unikaj niezapowiedzianych wizyt w biurze – może to dezorganizować pracę osób tam zatrudnionych.
W przypadku ofert pracy tymczasowej warto dzwonić do agencji systematycznie. Oferty pracy dorywczej pojawiają się z dnia na dzień i wtedy liczy się szybkie zrealizowanie oferty. Jeśli będziesz spełniał warunki oferty i będziesz dyspozycyjny od zaraz – wtedy masz dużą szansę na podjęcie pracy już następnego dnia.
Jeśli zostaniesz zaproszony do agencji na wstępną rozmowę kwalifikacyjną, to podejdź to sprawy poważnie i staraj się zapamiętać zadawane Ci pytania.  Mogą się one powtórzyć podczas kolejnego spotkania z pracodawcą.

Pamiętaj również, że decyzja o zatrudnieniu Twojej osoby nie zależy od pracownika agencji, lecz od pracodawcy. Nie miej więc żalu do konsultanta, że nie zostałeś przyjęty do pracy. Możesz jednak od agencji wymagać szczerości oraz poważnego traktowania – jeśli zbyt długo czekasz na odpowiedź w sprawie wyników rekrutacji, to masz prawo dowiedzieć się z czego to wynika. Partnerskie traktowanie kandydatów świadczy o klasie agencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *