Jak przesyłać życiorys drogą mailową?

Myślisz, że nie ma nic prostszego niż przesłanie dokumentów aplikacyjnych drogą mailową? Przez ostatnie kilka lat  mojej pracy zajmowałem się przeglądaniem maili od osób poszukujących zatrudnienia. I bardzo wiele aplikacji odrzucałem z kilku banalnych błędów popełnianych przez kandydatów.

Skorzystaj więc z moich porad i postaraj się aby:

1. twoje CV zostało przeczytane

2. odnalezione w skrzynce mailowej lub w bazie danych 3. nie zostało wyśmiane przez rekruterów.

Załóż sobie odpowiedniego maila
Niech mail, którego używasz do rozsyłania CV będzie prosty, najlepiej nawiązujący do Twojego nazwiska np: j.kowalski@gmail.com. Nie zakładaj maila, który może Cię ośmieszyć lub na domenach wyglądających niepoważnie (np: superciacho@buziak.pl – tak, tak, są i tacy).

Nie wysyłaj jednym mailem CV do kilku/kilkunastu pracodawców
Gwarantuję, że żaden z nich się do Ciebie wtedy nie odezwie. Nikt nie chce być jednym z wielu. ZAWSZE wysyłaj swoje CV w oddzielnych mailach.

Zapisuj swoje CV w odpowiednim formacie
Zapisuj dokumenty aplikacyjne najbardziej powszechnym formacie, aby mogły być otwarte w każdym edytorze tekstu. Dlatego też używaj rozszerzenia .doc, .doc(x) lub .pdf. Jeśli  korzystasz z programów innych niż Word pamiętaj aby przed zapisaniem dokumentu wybrać  właściwy format. Nie dopuść do sytuacji, w której pracodawca nie zapozna się z twoją aplikacją, bo po prostu nie może jej otworzyć. Uwierz mi, nikt nie zada sobie trudu ściągania oprogramowania do przejrzenia Twojego CV.

Nazwij odpowiednio pliki
Często CV pisze nam ktoś inny – dziecko, kolega, żona. Nadają CV nazwę, która ich zdaniem jest najbardziej odpowiednia. Stąd pracodawca otrzymuje na skrzynkę: mojecv.doc,  kolejnawersjacv.pdf, cvtaty.doc lub listbartka.pdf. A powinien otrzymać: CV jan-kowalski.doc. Uważasz, że to nie ma znaczenia? Wyobraź sobie, że ktoś chce znaleźć Twoje CV w skrzynce mailowej lub w bazie danych. Nie znajdzie.

Wpisz odpowiedni numer referencyjny lub  tytuł maila
Jeśli w ofercie pracy jest wyraźnie napisane, żeby wpisać w tytuł maila numer referencyjny oferty lub nazwę stanowiska, to musisz to zrobić. Prawdopodobnie program pocztowy będzie  automatycznie zapisywał przesyłane CV  w odpowiednim folderze. Jeśli nasze CV nie znajdzie się w tym folderze, to szanse na to, że ktoś będzie szukał naszej aplikacji wśród innych maili jest znikome. Nawet jeśli w ofercie  nie jest wskazany numer referencyjny, to zadbaj, aby w tytule maila było twoje imię i nazwisko oraz nazwa stanowiska pracy, o które się ubiegasz.

Nasyć  swoje CV słowami kluczowymi
Twoje Cv może być przechowywane w bazie kandydatów ubiegających się o pracę w danej firmie. Baza może być przeszukiwana właśnie po słowach kluczowych, np.: jeśli poszukiwany jest inżynier ze znajomością j. niemieckiego  oraz umiejętnością rysowania w programie AUTOCAD, to prawdopodobnie baza będzie przeszukiwana po hasłach: inżynier, niemiecki, autocad. Zadbaj więc  o umieszczenie w CV  kluczowych haseł związanych ze stanowiskiem pracy lub opisujących  twoje umiejętności. Nie pozwól, aby ktoś domyślał się Twoich umiejętności i kompetencji. Przedstaw je w czytelny i rzucający się w oczy sposób.

Parę prostych porad, które być może sprawią, że nie będziesz jedną z tych osób, które płaczą na forach, że wysyłają setki CV i nic. Czasami przyczyna niepowodzenia tkwi w szczegółach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *