Jak napisać życiorys zawodowy? Praktyczne wskazówki.

By | 01/19/2013

Życiorys zawodowy, czyli CV jest  dokumentem, który ma nas przedstawić w pozytywnym świetle przez ewentualnym pracodawcą. Dlatego też trzeba znać zasady pisania życiorysu, gdyż nieznajomość podstawowych zasad świadczy na naszą niekorzyść. 

Typowy życiorys składa się z następujących części:

Dane osobowe

W tej części CV podajemy swoje dane osobowe i kontaktowe, czyli:

Imię i nazwisko – sprawa oczywista.

Adres – sprawa niby prosta, a jednak? Jeśli staramy się podjąć pracę w innej miejscowości, to postarajmy się podać adres zamieszkania w tej miejscowości, w której chcemy podjąć zatrudnienie. Może to być adres rodziny lub znajomych. Nie pozwólmy, aby nasza aplikacja została odrzucona tylko dlatego, że ktoś pomyśli, że nie będziemy w stanie dojeżdżać do pracy.

Data urodzenia już o tym na blogu pisałem. Moim zdaniem -  podawać.

Stan cywilny/posiadane dzieci  -  nie podajemy tych informacji.

Telefon kontaktowy -  podajemy zawsze numer komórkowy. Z doświadczenia rekrutujących wynika, że stacjonarnego nikt nie podnosi w ciągu dnia


E-mail – pamiętajmy o podaniu swojego maila, pamiętając o jego odpowiednim brzmieniu.

Zdjęcie -  jeśli w ofercie jest zaznaczone, że należy załączyć zdjęcie, to załączamy. Pamiętajmy, że zdjęcie ma być aktualne i odpowiednie.

 Doświadczenie zawodowe

Jestem zwolennikiem podawania doświadczenia zawodowego zaraz pod danymi kontaktowymi.

Pamiętajmy tu o odwróconej chronologii, czyli ostatnie miejsce pracy podajemy jako pierwsze w CV.

Podajemy również dokładne, miesięczne okresy zatrudnienia, zajmowane stanowisko pracy oraz w kilku zdaniach opisujemy zakres obowiązków.

Wykształcenie

Im więcej lat minęło od ukończenia szkoły, tym wykształcenie ma mniejsze znaczenie od naszego doświadczenia zawodowego. Dlatego też wieloletni pracownik może jak drugą podać rubrykę Doświadczenie zawodowe, zaś absolwent jako pierwsze poda Wykształcenie.

Pamiętajmy w tym miejscu o zasadzie odwróconej chronologii, czyli podajemy najpierw szkołę/uczelnię najbardziej aktualną.

Nie przesadzajmy również z wymienianiem wszystkich ukończonych szkół. Jeśli ktoś ma wyższe wykształcenie, to może napisać tylko o ukończonej uczelni, ew. szkole średniej.  Wymienianie szkoły podstawowej mija się z celem, chyba że ktoś tylko podstawówkę ukończył.

 Kursy i szkolenia

Tutaj piszemy o ukończonych kursach i innych szkoleniach. Nie warto wymieniać wszystkich, podajemy tylko najbardziej aktualne oraz te, które nawiązują do stanowiska pracy, o które się ubiegamy.

Znajomość  j. obcych

Jest to miejsce na pochwalenie się naszą znajomością języków obcych. Wymieniamy tylko te, które naprawdę znamy, podajemy poziom znajomości oraz ew. posiadane certyfikaty językowe.

Uprawnienia

Tutaj piszemy o posiadanych uprawnieniach typu prawo jazdy, uprawnienia spawalnicze itp.

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W życiorysie zawodowym musimy zawsze umieścić następującą formułę:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla celów rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tj. Dz. U. Nr 101 z 2002 r., poz. 926 z późn. zm.)

I to tyle. Warto się również zapoznać z moim wpisem nt. przesyłania CV drogą mailową. Zastanówmy się również, czy warto pisać w CV o swoich zainteresowaniach

5 thoughts on “Jak napisać życiorys zawodowy? Praktyczne wskazówki.

 1. Kamil

  Niedawno skończyłem ZSZ. W tej szkole miałem zajęcia praktyczne. Czy w doświadczeniu zawodowym pisać tę praktyki?

  Reply
 2. Marek S.

  Szanowny Panie!
  Po przeczytaniu Pańskiego tekstu o pisaniu cv nasunęło mi się kilka pytań.
  1. Czy w cv wypada umieszczać pracę “na czarno”? Ja osobiście nie umieszczam, bo to przecież nielegalne. Ale przez to moje cv jest uboższe i mniej przekonujące przy aplikowaniu na pewne stanowiska. No i ma luki czasowe.
  2. Czy w całości opisywać doświadczenie zawodowe, czy też wybierać tylko te fakty, które “nie pogrążą mnie” u potencjalnego pracodawcy. Spotkałem się bowiem z opinią, żeby nie umieszczać w cv “niepoważnych” zajęć, czyli wykonywanych poniżej kwalfikacji stanowiska na jakie się aplikuję.
  3. Co w sytuacji, kiedy jednak aplikuję na stanowisko poniżej moich kwalfikacji? Czy przygotować alternatywne cv w którym nie wykażę pełnego wykształcenia i do którego z kolei nie wpiszę “poważnych” zatrudnień.

  Reply
 3. Pingback: Metody poszukiwania pracy - przegląd sposobów na znalezienie zatrudnienia. | Doradca zawodowy

 4. Pingback: "Wyrażam zgodę na ..." - pełne brzmienie klauzuli w CV. Dlaczego jest taka ważna? | Doradca zawodowy

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*