Inwestycje z najwyższą stopą zwrotu.

W życiu mamy dwa krytyczne zasoby, których czujemy ciągły niedobór. Są to czas oraz pieniądze. Zastanówmy się więc w jaki sposób je najlepiej inwestować z pożytkiem dla naszej kariery i sukcesu zawodowego.

Wykształcenie
Sporo mówi się obecnie o kryzysie w polskim szkolnictwie wyższym, podnoszą się również krytyczne głosy nt. zasadności posiadania wyższego wykształcenie. Skoro dyplom wyższej uczelni nie gwarantuje zatrudnienia, to może nie warto “marnować” wielu lat na studia?
W dzisiejszych czasach trudno jest o jakiekolwiek gwarancje zatrudnienia, jednakże jak wykazują badania poziom wykształcenia pracownika jest ściśle związany z jego zarobkami oraz zagrożeniem bezrobociem. Okazuje się, że każdy kolejny stopień wykształcenia (podstawowy-gimnazjalny-średni-wyższy) “dodaje” do naszego wynagrodzenia średnio 200-300 złotych miesięcznie. Również stopa bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem jest odpowiednio niższy, niż w pozostałych grupach. Wniosek: wykształcenie nie daje nam  gwarancji  sukcesu ale zwiększa nam znacząco szansę na jego osiągnięcie.

Kształcenie ustawiczne

Czyli regularne podnoszenie naszych kwalifikacji i umiejętności poprzez kursy i szkolenia. Jestem zwolennikiem kształcenia ustawicznego, jednakże z pewnymi zastrzeżeniami. Warto przemyśleć swoją ścieżkę kariery i wydawać swój czas i pieniądze na działania, które mogą przynieść wymierne korzyści.
Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że dobrze podjęta decyzja odnośnie podniesienia kwalifikacji daje w krótkim czasie wysoką stopę zwrotu.  Nakłady, które podniosłem na ukończenie pewnych studiów podyplomowych spłaciły mi się w ciągu 1 MIESIĄCA.
Kształcenie ustawiczne obejmuje również podnoszenie swoich kompetencji w zakresie języków obcych, o czym napiszę pewnie w innym miejscu.

Zdrowie i wygląd
Zadziwiające, jak wiele czasu i pieniędzy wydajemy na marnowanie swojego zdrowia. Palenie papierosów, śmieciowa żywność , nieaktywny styl życia. Jeśli te same pieniądze włożylibyśmy w utrzymanie swojego zdrowia? Aż nie chce się pisać , tak jest to oczywiste.
Kiedyś przeczytałem całkiem mądre przemyślenie ? tracimy swoje zdrowie na zarabianie pieniędzy, a gdy tracimy zdrowie, to wydajemy zarobione pieniądze na powrót do zdrowia.
Warto więc zadbać o swoje zdrowie, a co z tym związane również wygląd i dobre samopoczucie. Mam znajomego, który jest dobrze wykształcony i jest świetnym chłopakiem. Jego problemem była jednak duża nadwaga . Przez nadwagę miał problemy ze znalezieniem pracy. Nikt go nie chciał zatrudnić ani w sprzedaży, ani na produkcji. Ciężko było mu to samemu sobie wyznać ale kluczem do pracy była bardzo ścisła dieta…

Znajomi
Mój stary klient z Anglii powiedział mi kiedyś, że rodzice wychowali go w przeświadczeniu, że bycie osobą towarzyską jest oznaką dobrego wychowania. Budowanie i utrzymywanie relacji z innymi ludźmi, nawet na gruncie towarzyskim może przyczynić się do rozwoju naszej kariery. Pracę i zlecenia najlepiej znajduje się przez sieć znajomych. Im więcej posiadasz znajomych, tym większa szansa, że ktoś z nich kiedyś wyciągnie do ciebie rękę w potrzebie. Ludzi poznaje się w różnych sytuacjach i miejscach, nigdy więc nie można rezygnować z okazji poznania nowych osób lub wejścia do nowego środowiska. Swoją najlepszą umowę handlową  zdobyłem na gruncie towarzyskim.  Spotykanie się z ludźmi jest przyjemniejszą i skuteczniejszą metodą zdobywania zleceń niż wysyłanie maili z ofertą.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *