Czy warto mieć profil na portalu społecznościowym?

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój portali społecznościowych. Moda na posiadanie profilu w serwisach typu facebook, nk lub linkedin dotarła również do Polski i wielka rzesza osób korzysta z nich każdego dnia. Czy można je jakoś wykorzystać do szukania pracy? Na jakich społecznościówkach warto być i w jaki sposób prowadzić swój profil, aby pracował na rzecz naszej kariery zawodowej?

Na jakich portalach warto umieścić swój profil?
Portali społecznościowych mamy od koloru do wyboru. Jest kilka, które są jasno związane z karierą zawodową i mają służyć przede wszystkim nawiązywaniu kontaktów biznesowych i zawodowych.
Największym portalem kariery o zasięgu światowym, dostępnym również od niedawna w Polsce jest linkedin. Na świecie zarejestrowało się w nim juz ponad 225 mln osób, reprezentujących różne branże. W niektórych krajach uważa się, że ludzie związani z biznesem powinni tam po prostu być. Linkedin staje się coraz popularniejszy w Polsce, chociaż ktoś ubiegł go w rejestracji domeny linkedin.pl i przez długi czas wpisując ten adres do wyszukiwarki można było przeczytać artykuł zupełnie nie związany z portalem. Obecnie strona z końcówką .pl jest nieaktywna. No cóż – albo linkedin walczy o swoje na drodze prawnej albo negocjuje odkupienie domeny, co pewnie będzie kosztowało sporo $$$  Nie, to nie ja byłem taki przebiegły:(.
Z rodzimych portali kariery najbardziej popularnym jest goldenline.pl, chociaż wydaje się, że wytracił już tempo rozwoju. Mniej popularne jest profeo.pl.
Moim ulubionym portalem kariery jest about.me. Nie ma on swojej polskiej wersji. Jeśli nie znacie tego serwisu, to polecam go sobie pooglądać. Jest to naprawdę ciekawy pomysł, estetycznie powala. Skupia ludzi związanych ze sztuką i showbiznesem.
Na czym polega umieszczanie swojego profilu w portalach kariery? Tworzy się swoją wizytówkę, która najczęściej ma charakter CV. Można dodawać tworzyć własną sieć kontaktów, jak również udzielać się na różnych forach tematycznych niekoniecznie związanych z pracą i biznesem.
Portali o charakterze towarzyskim (chociaż również zawodowym i biznesowym), takich jak facebook albo nasza-klasa przedstawiać nie trzeba.
Jak więc budować swój wizerunek na portalach społecznościowych?
Jeśli zakładasz profil w celach czysto towarzyskich, to niekoniecznie musisz podawać dokładne dane. Czasem wystarczy podać zdrobnione imię lub lekko zmienić pisownie nazwiska (np: wpisując kropkę między literami) , a już nie będziesz wyskakiwał w wyszukiwarce portalu. Wtedy sam sobie dodasz znajomych, a ktoś obcy będzie miał problem z wyszukaniem cię w sieci.
Buduj swój pozytywny wizerunek – zastanów się, jakie zdjęcia zamieszczasz i o czym piszesz. Nie warto wypowiadać się na tematy polityczne, wyznaniowe, czy używać wulgaryzmów. Możesz kiedyś żałować paru słów napisanych “po piwku”.
Staraj się rozważnie przyjmować znajomych i nie bój się blokować żenujących treści, które mogą być przez nich umieszczane na ich tablicach.
Jeśli już masz swój profil na portalach społecznościowych związanych z karierą, to dbaj o aktualizację, podawaj dane zgodne z tymi, które podajesz w CV. Rozwijaj siatkę kontaktów biznesowych.
NIGDY nie pisz źle o swoim byłym lub obecnym pracodawcy. Nie raz ktoś za to wyleciał z pracy. W ogóle nie pisz o pracy.
Czy warto mieć profil na portalu społecznościowym?
Zdania są mocno podzielone. Są ludzie, którzy dbają o swoją prywatność i unikają jak ognia wystawiania swoich danych na widok publiczny. Inni wręcz przeciwnie – są portalowymi ekshibicjonistami. Na pewno obecność na portalach społecznościowych trzeba przemyśleć. Warto wiedzieć, że usunięcie profilu nie powoduje wykasowania naszych danych z sieci i ktoś uparty dotrze do gdzieś-kiedyś zapisanych informacji na nasz temat.
Mój przyjaciel, który starał się o pracę w administracji rządowej, która wymagała uzyskania dostępu do danych poufnych, co oznaczało skrupulatne prześwietlanie go przez odpowiednie służby, z premedytacją usunął wszelkie dane z sieci na swój temat. Dzięki temu uniknął dodatkowych pytań, które mogłyby przysporzyć mu potencjalnych problemów.
Faktem jest, że wiele firm rekrutując pracowników sprawdza dostępne na ich temat informacje w sieci. Brak jakiejkolwiek zmianki w google jest dziwna, ale niczego przecież nie przesądza. Nadmiar zdjęć, informacji prywatnych może doprowadzić przeglądającego nasz profil do pochopnych wniosków lub wyrobić niekorzystne zdanie na nasz temat.
Ale popatrzmy też na plusy. Wyobraźmy sobie, że firma szuka handlowca. Znajduje profil kandydata na facebooku i ma on kilkuset lub kilka tysięcy znajomych. To chyba dobra informacja dla firmy, prawda? Potencjalnie duża siatka znajomych = potencjalnie dużo klientów… Oznacza to również, że jest on osobą otwartą, łatwo nawiązującą znajomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *