Czy warto kłamać w CV?

Wiele osób ulega pokusie podawania nieprawdziwych informacji w życiorysie zawodowym. Liczą, że zwiększy to ich szanse na znalezienie pracy lub co najmniej przyczyni się do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. W CV kłamią często osoby, które od miesięcy bezskutecznie poszukują pracy i są już zdesperowane. Czy takie zachowanie ma sens?

Kiedyś odbywałem rozmowę z panią poszukującą pracy w charakterze księgowej. Narzekała, że we wszystkich ofertach pracy pojawia się wymóg biegłej znajomości języka angielskiego. Sama znała ten język na poziomie ledwie podstawowym, jednak wpisywała do CV, że zna na poziomie zaawansowanym. Zapytałem się, czy takie postępowanie ma sens, bo przecież to kłamstwo, które wyjdzie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Odpowiedziała, że była już na kilku rozmowach i nikt się nawet jej o język obcy nie zapytał. Jej zdaniem wymóg umiejętności posługiwania się angielskim był dopisywany do oferty pracy na zasadzie “bo to dobrze wygląda, że firma ma takie oczekiwania”.
Po przemyśleniu sprawy przyznałem jej rację. Gdy przeglądam oferty pracy odnoszę wrażenie, że niektóre oczekiwania pracodawcy są podawane na wyrost i że pracując akurat w tej firmie na tym stanowisku pracownik nie będzie miał konieczności lub możliwości wykazania się daną umiejętnością.
W przypadku pani księgowej kłamstwo było ewidentne. Oczywiście, gdyby została zatrudniona i po pewnym czasie wyszłoby na jaw, że nie zna angielskiego, to mogłoby to stanowić podstawę do zwolnienia. Pracodawca mógłby jednak uznać, że skoro swoje podstawowe obowiązki wykonuje znakomicie, to może dać jej szansę na uzupełnienie braków w zakresie języka obcego. Zwłaszcza, że na rozmowie kwalifikacyjnej znajomości języka kandydatki nie sprawdził…“Komunikatywna” znajomość języka obcego.
Najczęstsze kłamstwa w CV dotyczą właśnie poziomu znajomości języków obcych. Po kilku latach pracy w agencji zatrudnienia nauczyłem się, że “podstawowa” znajomość języka oznacza często, że kandydat nie zna go w ogóle, “komunikatywna”, że zna parę słów, a ?w trakcie nauki? czytaj jako “zacząłem się uczyć w zeszłym tygodniu”. W przypadku ubiegania się o pracę za granicą takie słowne zabiegi nie mają sensu. Znajomość języka obcego weryfikowana jest już podczas wstępnej rozmowy telefonicznej.
Powyższe przykłady to jednak moim zdaniem drobne kłamstewka, które najczęściej powodują niesmak i ośmieszenie się kandydata. Jeśli chodzi jednak o

Naganne oszustwo
to sprawa ma się jednak zupełnie inaczej. Podawanie w CV informacji o szkołach i kursach, których się nie ukończyło, oraz o miejscach zatrudnienia, w których nawet o nas nie słyszeli jest już karygodne i może rodzić określone konsekwencje prawne.
Niedawno wybuchła afera związana z podaniem przez Scotta Thompsona, prezesa Yahoo! nieprawdziwych informacji w CV dotyczących swojego wykształcenia. W swoim życiorysie Thompson napisał, że uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie nauk komputerowych i rachunkowości na Stonehill College w Easton, Massachusetts. Inwestorzy odkryli jednak, że było to niemożliwe dlatego, że w czasach, gdy studiował, kierunek ten na tej uczelni w ogóle nie istniał. Sprawa zakończyła się fatalnie dla Thompsona (utratą funkcji prezesa i wiarygodności w biznesie) oraz poważnym nadwyrężeniem wizerunku Yahoo! (przynajmniej działu odpowiedzialnego za rekrutacje i background screening).
Czy za podanie nieprawdziwych informacji w procesie rekrutacji grożą jakieś konsekwencje?
Tak, i to poważne. Odkrycie nieprawdziwych informacji w CV może skutkować wypowiedzeniem umowy o pracę w trybie natychmiastowym. Jeśli pracodawca w wyniku kłamstwa pracownika poniósł stratę, to może domagać się od niego materialnego zadośćuczynienia. W niektórych zaś przypadkach –  np: przypisania sobie przez pracownika uprawnień lub tytułów naukowych faktycznie nie posiadanych może to skutkować oskarżeniem o oszustwo i w konsekwencji karą pozbawienia wolności.
Tak więc dobra rada –  usuń kłamstwa CV jak najszybciej. Czy to oznacza jednak, że w CV trzeba być wylewnym i pisać o wszystkim? I niczego nie można “podrasować”? Niekoniecznie. Ale o tym innym razem.

One thought on “Czy warto kłamać w CV?

  • Wrzesień 14, 2017 at 12:04 pm
    Permalink

    Nie warto kłamać w CV, nasz przyszły pracodawca może zweryfikować to co napisaliśmy. Kiedy pracodawca zorientuje się, że nie może liczyć na naszą prawdomówność to już na początku znajomości tracimy w oczach pracodawcy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *