Czy pisać w życiorysie o zainteresowaniach?

Dzisiaj parę słów do działu “jak napisać CV”. Jednym z najczęstszych pytań, jakie pojawiają się podczas warsztatów pracy jest pytanie, czy pisać w CV o naszych zainteresowaniach? Hobby w CV może wiele powiedzieć o kandydacie, jednakże pisanie o swoich pasjach w curriculum vitae może nam częściej zaszkodzić niż pomóc. 

Na wstępie zastanówmy się, co to jest CV i po co je wysyłamy? CV nie jest dokumentem, które ma nas opisywać całościowo, jest krótką formą promocji naszej osoby jako najlepszego kandydata do pracy na dane stanowisko. Jak to w  materiale promocyjnym, każde słowo powinno być przemyślane i wskazywać na jedno – jesteśmy tym, kogo firma potrzebuje!
We wzorach CV, na jakie możemy się natknąć w internecie często pojawia się rubryka “zainteresowania”. I jak widać po zapytaniach w google dla wielu osób stanowi ona problem. Są tacy, którzy szukają w internecie nawet przykładowych zainteresowań, które można w CV umieścić. Jak powiedział jeden klasyk – nie idź tą drogą!
Z mojego doświadczenia w rekrutacjach wynika, że brak wymienionych zainteresowań w CV w żaden sposób nie przekreśla szans kandydata na rozmowę kwalifikacyjną, zaś wydumane lub pospolite hobby wywołuje raczej uśmiech politowania. Przemyślmy więc kilka spraw:

Czy faktycznie posiadamy jakieś zainteresowania? Czy mamy hobby, którym możemy się pochwalić w CV?
Jeśli nie masz, to sprawa prosta. Nie pisać. Szkoda miejsca w CV na wypisywanie zainteresowań szablonowych typu “książki, film, muzyka”. Zawsze ktoś nas może w trakcie rozmowy zapytać, jaką to ostatnio książkę przeczytałeś lub film oglądałeś i możesz się ośmieszyć. Wg sondaży, ponad połowa Polaków nie czyta żadnych tekstów, nawet najkrótszych i jeśli należysz do tej grupy, a wpisujesz w CV, że pasjami czytasz książki to wyjdziesz na osobę niepoważną. Warto sobie zatem przed rozmową kwalifikacyjną przypomnieć jaki to film ostatnio widzieliśmy i  jaką książkę czytaliśmy. Najlepiej, żeby to była książka o tematyce związanej z branżą lub stanowiskiem o jakie się ubiegasz.

Masz swoją pasję i chciałbyś o niej napisać. Zastanówmy się, jakie to hobby i czy pasuje do wizerunku osoby chcącej wykonywać daną pracę. Jeśli ubiegasz się o pracę np: w księgarni, to warto wpisać, że pasjonujesz się literaturą. Jeśli chcesz być sprzedawcą w sklepie rowerowym, to warto podkreślić, że uprawiasz sport i aktywnie spędzasz czas wolny. Pamiętaj – twój wizerunek musi być spójny i odpowiadać ogólnemu wizerunkowi osoby na stanowisku, o które się ubiegasz.

Większość pracodawców to przeciętni ludzie,którzy szukają pracowników podobnych do siebie. Czyli nie stawiają na wielkie indywidualności, tylko na ludzi, co do których mają pewność, że będą dobrze wykonywali powierzone im zadania. Jeśli pasjonujesz się np: niszowym tematem typu “ceramika indian Ameryki Południowej w epoce prekolumbijskiej”, to większość osób uzna cię za dziwaka. No chyba, że starasz się o pracę w muzeum archeologicznym, wtedy napisz o tym bezwarunkowo.

Kiedy trzeba pisać o swoich zainteresowaniach? Kiedy masz naprawdę czym się pochwalić. Jeśli odnosiłeś sukcesy np: w sporcie, to o tym napisz. To ważna część twojego życia, z której możesz być dumny. Albo dzielisz pasję, o której wiesz, że jest również pasją twojego przyszłego pracodawcy. Wtedy koniecznie to podkreśl w swoim CV – zapunktujesz już na dzień dobry!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *