Czy pisać w CV o pracy na “czarno”?

To pytanie jest mi bardzo często zadawane przez ludzi, dla których niezarejestrowana praca to jedyny bądź bardzo istotny okres zatrudnienia. Pisać więc czy nie pisać w życiorysie zawodowym o pracy na “czarno”? O ile nie staramy się o zatrudnienie w Urzędzie Skarbowym lub Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, to moja rada brzmi: “pisać”.

Szara strefa stanowi poważny problem nie tylko w naszym kraju. Według różnych szacunków, szara strefa stanowi w Polsce ok. 1/4 całej gospodarki. Jest to powyżej średniej unijnej, w niezarejestrowanym obrocie gospodarczym wyprzedzają nas jedynie Bułgaria oraz Rumunia. Uważa się, że ponad 30% firm w Polsce zatrudnia na “czarno”.  Zjawisko jest tak wielkie, że pewnie niejeden z czytelników mojego bloga wykonywał bądź wykonuje pracę bez rejestracji.
Nie będę w tym wpisie rozwodził się nad oceną zjawiska pracy na “czarno”. Jest ona negatywna, choć rozpatrując pojedyncze przypadki, można przyznać, że praca bez umowy stanowi dla wielu osób szansę na to, by nie umrzeć z głodu. Są w Polsce branże i obszary, w których praca na “czarno” stanowi właściwie normę. Dorywcze prace w rolnictwie, budowlanka, handel, krawiectwo – wielu z nas doświadczyło uroków pracy bez umowy. Czy pisać o tym w CV?
Jeśli musimy, bo praca bez umowy była naszą jedyną pracą lub przez dłuższy okres wykonywaliśmy jakieś czynności bez możliwości udokumentowania swojego doświadczenia, to co innego możemy zrobić? To, że nie mamy umowy, nie oznacza, że nie nabyliśmy doświadczenia w danej pracy. Oczywiście w CV nie powinniśmy używać sformułowania typu: ” a w latach 2011-2012 pracowałem na czarno u szwagra w szklarni”, tylko podać okres tego doświadczenia zawodowego bez komentarza. Jeśli ewentualny przyszły pracodawca zapyta się nas o formę zatrudnienia, to mu szczerze powiedzieć, że sytuacja życiowa zmusiła nas do podjęcia pracy bez rejestracji. Możemy przy tym w życiorysie zawodowym użyć eufemistycznego określenia typu:
04.2011-12.2012 – dorywcze prace w rolnictwie oraz budownictwie
Wygląda to jednak lepiej niż:
od 04.2011 do teraz – zarejestrowany w urzędzie pracy, bez prawa do zasiłku.
Każda wykonywana praca wygląda w CV lepiej niż żadna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *